همه آنچه که باید درباره حق کمیسیون بنگاه بدانید

حق‌الزحمه مشاورین املاک که به حق کمیسیون معروف است در قدیم بنا به اختیار خریدار و فروشنده به آژانس املاک پرداخت می‌شد، اما از سال 1379 بر اساس قانون فرمول خاصی برای محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک وجود دارد.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه‌های املاک تخلف محسوب می‌شود.

حق‌الزحمه مشاورین املاک یکی از مواردی است که در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به رونق بازار املاک، افزایش خرید و فروش ملک و اجاره ملک، حق‌الزحمه املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک محاسبه و تعیین می‌شود و طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.
محاسبه حق کمیسیون بنگاه
بر اساس قانون تصویب شده، معامله‌هایی که در دفاتر مشاورین املاک انجام شود، در صورتی که تا سقف ارزش مالی پانصد میلیون تومان باشد، 0.5 درصد از ارزش معامله به عنوان حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی باید در نظر گرفته شود.
در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، مبلغ اضافه 0.25 درصد نیز به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.
در مورد معاملات رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک خواهد بود. در این صورت بنگاه مشاورین املاک یک چهارم مبلغ اجاره مورد توافق را از طرفین به عنوان حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی دریافت می‌کند.
در معاملات رهن، بنگاه به ازای هر یک میلیون تومان مبلغ رهن، 30 هزار تومان اجاره در نظر می‌گیرد. بر اساس رقم معادل اجاره، مطابق با فرمول قبلی، حق الزحمه املاک محاسبه می‌شود.

بازدید 870 دفعه